İnternet Bankacılığı Şifresi Kırılarak Hesabı Boşaltılan Kişinin Zararından Banka Sorumlu

internet

 

Yargıtay tüketiciler yönünden oldukça sevindirici bir karara imza attı. İnternet Şifresi kırılarak hesabı boşaltılan müdürün zararının ilgili banka tarafından karşılanması yönündeki yerel mahkeme kararını onadı. Bankalar Karar hakkında henüz bir açıklama yapmadı.
Yargıtay Sakaryalı Okul Müdürü Alper Acar’ın Sakarya 1. Sulh Hukuk Mahkemesinde açtığı davayı kabul eden ilk derece mahkemesinin kararını onadı. Peki olay neydi nasıl gelişmişti?
Sakarya’ya Bağlı Ferizli İlçesinin Bakırlı Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Alper Acar bir arkadaşına internet bankacılığı yoluyla para göndermeye çalışırken hesabında bulunan 5.450,00 TL’nin kendisinin bankacılık sistemine girmesinden yarım saat önce boşaltıldığını fark etti. Bunun üzerine Cumhuriyet Savcılığına bir dilekçe ile başvuran Müdür Alper Acar, Savcılıktan paranın İstanbul’daki bir banka şubesindeki hesaba havale edildiğini öğrendi ve hesabın üzerine de yine savcılık kanalıyla tedbir konulmasını sağladı. Fakat bu aşamada parasından 2.000,00 TL’nin hesabından ATM kanalıyla çekildiği belirlendi. Banka İnternet Dolandırıcılığı yolu ile müşterisi Müdür Alper Acar’ın hesabından alınan paranın çekilmeyen kısmını Müdür Alper Acar’a ödedi. Fakat Müdür Alper Acar Bankanın hesap güvenliğinden sorumlu olduğu ve hesabından çekilen 2.000,00 TL’nin de banka tarafından kendisine ödenmesini talep etti. Banka bu talebi kabul etmedi. Bunun üzerine acar Sakarya Adliyesine giderek banka aleyhine hesabından çekilen paranın kendisine ödenmesini içeren davasını açtı. Sakarya 1.Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davada yerel mahkeme Okul Müdürü Alper Acar’ı haklı bularak davayı kabul etti. Bu karara göre 2.000,00 TL zararın tamamı banka tarafından Okul Müdürü Alper Acar’a ödenecekti. Kararın gerekçesinde özellikle Kredi Kartları ve Elektronik Haberleşme Ortamlarında kurumların sorumluluğunun yüksek olduğunu ve bankanın kendisinden beklenen Objektif Özen Yükümlülüğünü yerine getirmeyerek müşterisine ait olan hesabın güvenliğini sağlayamadığı, hesabın güvenliğinin sağlanamamasından kaynaklanan zararın sorumluluğundan bankaya ait olacağını bildirdi. Bu sebeplerle davacı Okul Müdürü Alper Acar’ın davasını kabul etti. Banka yerel mahkemenin verdiği kararı temyiz ederek yargıtaya götürdü. İlk derece mahkemesinin verdiği karar Yargıtay 11. Hukuk Dairesince incelendi. Yargıtay 11.Hukuk Dairesi dava dosyasında bilgi ve belgeleri değerlendirerek yerel mahkemenin verdiği kararın gerekçesinde ve delillerin değerlendirilmesinde usul ve yasaya aykırı hiç bir yön bulunmadığından bahisle yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.
Bu karar aynı şekilde diğer kararlar içinde emsal teşkil edecek. Karar sonrası banka, hackerler tarafından hesaptan çekilen 3 bin 450 lirayı müşteriye icra kanalı ile ödemek zorunda kaldı. Okul Müdürü Alper Acar 3 yıl süren hukuk mücadelesini kazandı.