Anlaşmalı Boşanma

aile-hukuku

Türk Hukuk sistemi içerisinde hızlı ve kolay boşanmak isteyen çiftlerin açmaları gereken dava anlaşmalı boşanma davasıdır. Boşanma davası çekişmeli olarak açıldığında ortalama 2-3 yıl sürmektedir. Bu zaman zarfı maddi ve manevi olarak taraflara çok ciddi zararlar verebilmektedir. Bu zararların önüne geçmek için yapılması gereken şey anlaşmalı boşanma davası açmaktır. Anlaşmalı boşanma davası açıldığı zaman ortalama 2-3 ay içerisinde taraflar boşanma davası neticelendirebilmektedir. Hatta acil durumlar söz konusu olduğu zaman taraflar mahkeme yoğunluğuna göre 1 günde dahi davayı sonuçlandırabilmektedir. Bu nedenle boşanma sürecinde olası problemleri en aza indirmek için taraflara önerimiz anlaşmalı boşanma davası açmalarıdır.

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?
Anlaşmalı boşanma davasının ilk aşaması protokol hazırlamaktadır. Protokol içerisinde eşler evlilik ile ilgili bütün ayrıntıları dikkate almalıdırlar. Protokolde olası eksiklik davanın reddine neden olabilir. Protokol içerisinde evlilik malları, tazminat, nafaka, çocuğun velayeti, çocukla kişisel ilişki tesisi vs. gibi konuları açık ve ayrıntılı olarak yer almalıdır. Protokol tabir-i caizse anlaşmalı boşanma davasının bel kemiğini oluşturmaktadır. Protokol hazırlandıktan sonra eşler anlaşmalı boşanma davasını açmak için mahkemeye başvurabilirler. Protokolün yazılı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak pratikte artık hakimler protokolü yazılı olarak talep etmekte ve bu minvalde işlem yapmaktadırlar.

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır? İzlenmesi Gereken Prosedürler Nelerdir?
Protokol hazırlandıktan sonra eşler aile mahkemesine başvurarak anlaşmalı boşanma davasını açarlar. Burada hangi yer mahkemesinin yetkili olduğu konusunda bir zorunluluk bulunmamaktadır. Eşler herhangi bir il – ilçede bulunan mahkemeye başvurarak anlaşmalı boşanma davasını açabilirler. Bizim eşlere tavsiyemiz son 6 ay birlikte yaşadıkları yerde bulunan aile mahkemesine başvurmalarıdır. Bulundukları yerde aile mahkemesi bulunmuyorsa asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatı ile anlaşmalı boşanma davasını görebilir.

Dava açıldıktan sonra artık yapılması gereken eşlerin bizzat duruşmada hazır bulunarak davayı kabul ettiğini beyan etmeleridir. Eşlerin bizzat mahkemede bulunması kanun tarafından zorunlu tutulmuştur. Eşler mahkemeye katılarak protokolü kabul ettiklerini ve herhangi bir itirazlarının olmadığını beyan etmelidirler. Protokolün hazırlanması esnasında teknik bir problem bulunmuyorsa hakim anlaşmalı boşanma davasını olumlu olarak neticelendirecektir.

Anlaşmalı boşanma davası açmak için avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak gerek protokol hazırlanması gerekse diğer teknik işlemlerin yapılması esnasında olası hatalar davayı içinden çıkılamaz bir hale getirebileceği için bizim taraflara önerimiz avukat tutmalarıdır. Anlaşmalı boşanma davası ile ilgili gerekli bilgiler ve danışmanlık için iletişim formundan bizimle irtibat kurabilirsiniz.